2011

Review

The 2011 Prize Evening was held on 12th May at Wulstan Village Hall, with prizes awarded for the period from the 1st October 2009 to the 30th September 2010, with the exception of the road runners awards which follow the North Staffs Road Runners association season for 2010.

In addition to this awards were also handed out for the 2010-11 cross country season, to bring the cross country awards up to date with the Prize Evening.

The prizes were handed out by Club President Jeff McCall and long standing club member Ken Collins

Awards

Certificates were awarded to all junior members who have completed 1, 2 or 3 NSCCL races and medals to those junior members who completed all 4 NSCCL races.

Award Winners for 2009/10 Season

PrizeWinner
Loyalty Award - Boy Under 20Jacob Droogmans
Loyalty Award - Girl Under 20Sophie Goodfellow & Dilys Grocott
Track and Field - Under 11 GirlNaomi Wolfe
Track and Field - Under 11 BoyAdam Fradley
Track and Field - Under 13 GirlChloe Lindop
Track and Field - Under 13 BoyJames Fradley
Track and Field - Under 15 GirlCharlotte Dale & Louise Clarke
Track and Field - Under 15 BoyPaul Fradley
Track and Field - Under 20 WomenLaura Matthews & Amy Whitehurst
Cross Country - Under 11 BoyJames Fradley
Cross Country - Under 11 GirlSophie Goodfellow
Cross Country - Under 13 BoyPaul Fradley
Cross Country - Under 13 GirlDilys Grocott
Cross Country - Under 15 GirlCharlotte Dale
Cross Country - Under 17 GirlLaura Matthews
The "Bill Maddocks" TrophyTim Twentyman
The "Derek Howarth" TrophyMale - Paul Eardley
Female - Michelle Buckle
The "Montgomery" TrophyLouise Clark
The "Ashley" TrophyCharlie Egan
The "Ross" TrophyJames Fradley
The "Leeke" TrophyCatherine Dilla
The "Horton" TrophyMark Flint
The "Peter Goodfellow" Awards1st: Martin Bailey
2nd: Tim Twentyman
3rd: Mark Flint
Veteran Male XC Runner of the Year 40-49yrsTim Twentyman
The "Bass" Trophy1st Mel Young
2nd: Amy Whitehurst
The "Ansells" TrophyMark Flint
Veteran Male Road Runner of the year 40-49yrsMark Flint
Veteran Male Road Runner of the year 50-59yrsGraham Fletcher
Female Road Runner of the yearMichelle Buckle
Veteran Female Road Runner of the year 45 +Belinda Riley
Compleat TrophyCraig Taylor & Nigel Symms
The "Founders" TrophySenior Ladies Heart of England Team - Julia Bailey, Lorraine Droogmans, Wendy Fradley, Jane Holt
The "Presidents" TrophySenior Mens XC team - Martin Bailey, Tim Twentyman, Craig Ashton, Nigel Symms, Ian Sparks, Neil Gerrity, Steve Ratcliffe, Mark Flint, Matt Lockyer, Graham Kemp, Danny Egan, Rob Ibbs, Tony Ratcliffe
Andy Webster Trophy - Most Improved RunnerWendy Swift & Josh Scibetta
Junior Sportswoman of the yearCharlotte Dale
The "Garvie" TrophyJulia Myatt
The "Stuart Dunstan Memorial"Graham Rowe

Award Winners for 2010/11 Cross Country Season

PrizeWinner
Cross Country - Under 11 BoyAdam Fradley
Cross Country - Under 11 GirlLayla Owen
Cross Country - Under 13 BoyJames Fradley
Cross Country - Under 13 GirlSophie Goodfellow
Cross Country - Under 15 GirlCharlotte Dale
Cross Country - Under 15 BoyPaul Fradley
The "Bill Maddocks" TrophyTim Twentyman
The "Peter Goodfellow" Awards1st: Mark Flint
2nd: Danny Egan
3rd: Tim Twentyman
Veteran Male XC Runner of the Year 40-49yrsMark Flint
The "Bass" Trophy1st Michelle Buckle
2nd: Belinda Riley
3rd: Rebecca Ibbs
Veteran Female XC Runner of the Year 35-44yrsJane Holt
Veteran Female XC Runner of the Year 45+yrsBelina Riley