Junior Results

Recent Results

Hanley Parkrun 21/1/2017

56th Joseph Stevens JM10 23.56 PB

60th Lucy Brownsword JW10 24.05 PB

96th Charlie Ranford JM10 26.15 PB

121st Matt Cuthbertson JM15-17 27.13

166th Poppy Ranford JW11-14 29.59

 

Congleton Parkrun 21/1/2017

29th Lucy Matthews SW18-19 20.56 PB


Staffordshire XC Championships 7/1/2017

 

 

Hanley Parkrun 7/1/2017

31st Matt Cuthbertson JM15-17 22.01

298th Evie Worsley JW10 37.03 PB

 

Wilmslow Parkrun 7/1/2017

14th Louis Wakefield JM11-14 21.44 PB

98th Beatrice Wakefield JW11-14 27.57 PB

106th Mathilde Wakefield JW11-14 28.32 PB


 

Hanley Parkrun 1/1/2017

50th Misha Twardochleb JW11-14 24.06

112th Lucy Brownsword JW10 28.32

181st Olivia Dixon JW10 36.13

216th Matt Cuthbertson


Hanley Parkrun 31/12/2016

92nd Matt Cuthbertson JM15-17 26.46


 

Hanley Parkrun 25/12/2016

29th Matt Cuthbertson JM15-17 23.33

75th Charlie Ranford JM10 28.26

102nd Poppy Ranford JW11-14 32.20

125th Evie Worsey JW10 39.22


 

Hanley Parkrun 24/12/2016

45th Tasha Stone SW18-19 22.51

166th Ryan Wood JM15-17 29.29

276th Matt Cuthbertson JM15-17 42.34


 

Hanley Parkrun 10/12/2016

18th Matt Cuthbertson JM15-17 21.14


Dales Dash 4/12/2016

13th Jacob Droogmans 41.37 (1st U/16)

152nd Ryan Wood 54.18

210th Matt Cuthbertson 1.01.38


Congleton Parkrun 3/12/2016

4th Jordan Nixon JM15-17 18.07

 

Hanley Parkrun

112th Lucy Brownsword JW10 28.05


Cheddleton 10km

18th Jordan Nixon 38.15


Intercounties Schools XC 12/11/2016

Inter Girls –  Yr 10/11

30th Charlotte Moore 13.08

48th Alex Oakley 13.46

 

Inter Boys – Yr 10/11

6th Jordan Nixon 16.18

19th Lewis Nagington 16.58

 

Cheshire 10km 

52nd Jacob Droogmans 36.30 PB

105th Rebecca Twardochleb 39.04 (7th Lady) PB


Hanley Parkrun 17/9/2016

3rd Jacob Droogmans JM15-17 17.52

44th Grace Ranford JW15-17 21.59

110th Lucy Brownsword JW10 26.09 PB

156th Ryan Wood JM15-17 27.27


North Staffs XC League Race 2 29/10/2016

AGE/POSITIONNAME/TEAM POSITIONTIME
U/11 BOYS5th - 47pts
9thJack Loughnane8.52
10thLucas Bowden8.53
28thJamie Betteley9.37
29thDaniel Jones9.44
37thJamie Brown10.10
40thWilliam Loughnane10.13
49th Stephen Hobson10.54
58thThomas McHugh11.55
U/13 BOYSTeam 10th - 119 pts
20thLouis Wakefield10.02
49thVlad Drezov14.00
50thCJ Hobson19.13
U/15 BOYS
3rdLewis Naggington9.07
35thThomas Wood11.43
U/17 MENTeam 3rd - 45 pts
5thJordan Nixon20.31
15thJacob Droogmans22.31
25thCallum Mitchell27.13
27thRyan Wood28.42
U/11 GIRLSTeam 7th - 76 pts
20thBeatrice Wakefield9.04
22ndGeorgia Balderson9.08
34thMatilde Wakefield9.41
40thLucy Brownsword10.01
41stKeira Kesic10.12
51stVespa Crezova10.38
U/13 GIRLS
37thAimee Brown11.15
U/15 GIRLSTeam 2nd - 28 pts
6thCharlotte Moore10.04
8thMisha Twardochleb10.12
14thElizabeth Clarkson10.47
17thHolly Nixon10.57
20thScarlett Cotton11.37
U/17 WOMENTeam 1st - 16 pts
4thAlysha Balderson11.06
5thGrace Ranford11.37
7thAlex Oakley11.51
U/20 WomenSenior Ladies 3rd - 123 pts
7th (3rd U/20)Rebecca Twardochleb23.16
34th (11th U/20)Sophie Goodfellow25.07
79th (12th U/20)Gabby Trotman28.23

Werrington 10km 16/10/2016

17th Jacob Droogmans 38:00


North Staffs XC League Race 1 1/10/2016

AGE/POSITIONNAME/TEAM POSITIONTIME
U/11 BOYS1st - 18pts
3rdJamie Betteley8.19
5thJack Loughnane8.20
10thLucas Bowden8.27
34thWilliam Loughnane9.08
44thDaniel Jones9.33
51stStephen Hobson10.00
63rdMatthew Jevons11.16
64thAlex Scott11.38
U/13 BOYS
42ndCJ Hobson27.48
U/15 BOYSTeam 8th - 79 pts
7thLewis Naggington14.29
29thThomas Wood16.32
43rdElliot Smith21.11
U/17 MENTeam 3rd - 40 pts
5thJacob Droogmans18.42
6thJordan Nixon18.52
29thMatt Cuthbertson23.58
30thRyan Wood24.50
U/11 GIRLSTeam 5th - 40 pts
10thBeatrice Wakefield6.55
13thGeorgia Balderson7.05
17thMatilde Wakefield7.10
21stLucy Brownsword7.17
36th Nancy Lee7.39
56thHolly Cooper8.16
57thKeira Kesic8.18
U/13 GIRLS
41stAimee Brown10.05
U/15 GIRLSTeam 4th- 41 pts
12thCharlotte Moore14.19
13thMisha Twardochleb14.24
16thElizabeth Clarkson14.52
28thScarlett Cotton16.14
U/17 WOMENTeam 1st - 21 pts
6thAlysha Balderson17.15
7thAlex Oakley17.29
8thGrace Ranford17.32
U/20 WomenSenior Ladies 3rd - 112 pts
6th (2nd U/20)Rebecca Twardochleb20.43
32nd (9th U/20)Sophie Goodfellow25.07
73rd (10th U/20)Gabby Trotman25.16

Hanley Parkrun 17/9/2016

8th Jordan Nixon JM15-17 17.46 PB

15th Rebecca Twardochleb JW15-17 19.16 PB

35th Thomas Wood JM 11-14 21.00 PB

43rd Misha Twardochleb JW11-14 21.15 PB

53rd Grace Ranford JW15-17 21.48

94th Ryan Wood JM15-17 23.35 PB

122nd Scarlett Cotton JW11-14 24.43

144th Lola Cotton JW15-17 25.29

170th Lucy Brownsword JW10 26.58 PB


Hanley Parkrun 10/9/2016

102nd Grace Ranford JW15-17 25.48


Hanley Parkrun 3/9/2016

11th Lewis Nagington JM11-14 19.02 PB

101st Lola Cotton JW15-17 25.25

108th Scarlett Cotton JW11-14 25.42


Hanley Parkrun 27/8/2016

18th Rebecca Twardochleb JW15-17 20.38

30th Sophie Goodfellow JW15-17 21.18

66th Misha Twardochleb JW11-14 23.23 PB

142 Lucy Brownsword JW10 28.21 PB


Congleton Parkrun 9/7/2016

2nd Jordan Nixon JM15-17 18.01 PB

 

Hanley Parkrun 

110th Lucy Brownsword JW10 228.27 PB


 Shugborough Relays 6/7/2106

Mixed Team 64 – 1st – 54.44

Rebecca Twardochleb 13.58

Jordan Nixon 12.51

Sophie Goodfellow 14.43

Jacob Droogmans 13.09

 

Boys Team 64 – 4th – 59.49

Lewis Nagington 13.17

Thomas Wood 15.06

Ryan Wood 16.35

Louis Wakefield 14.49

 

Girls Team 52 – 5th – 1.05.51

Misha Twardochleb 14.55

Holly Nixon 17.08

Amelia Lowndes 16.24

Scarlett Cotton 17.23

 

Girls Team 64 – 4th – 1.05.53

Alex Oakley 15.44

Alysha Balderson 16.31

Lola Cotton 17.33

Lizzie Clarkson 16.03

 

Girls Team 52 – 14th – 1.14.29

Lucy Brownsword 19.30

Georgia Balderson 17.33

Mathilde Wakefield 19.18

Beatrice Wakefield 18.07

 

Boys Team 52 – 17th – 1.16.17

Callum Mitchell 16.16

Skip Deakes 19.34

Dylan Taylor 21.40

Nathan Holdcroft 18.45


Hanley Parkrun 2/7/2016

115th Lucy Brownsword JW10 28.41 PB


Hanley Parkrun 25/6/2016

55th Grace Ranford JW15-17 24.07

140th Lucy Brownsword JW10 29.31 PB


Heart of England T&F League Div 4 Fixture 2 – 12/6/2016

AGE GROUPEVENTNAMETIME/DISTANCEPOSITION ANAMETIME/DISTANCEPOSITION B
U/11 Boys
HowlerDylan Taylor16.07 m3rd
600 MStephen Hobson2.18.7 mins4th
Long JumpDylan Taylor3.03 m4thStephen Hobson2.80 m3rd
75mStephen Hobson14.6 secs4thDylan Taylor11.7 secs1st
U/13 Boys
200 MNathan Holdcroft39.1 secs4th
800 MNathan Holdcroft3.10.0 mins4th
1500 MLouis Wakefield5.26.1 mins2nd
ShotNathan Holdcroft4.89 m3rdCharlie Hobson4.23 m2nd
Long JumpLouis Wakefield3.28 m4th
DiscusLouis Wakefield11.83 m3rdCharlie Hobson7.62 m2nd
U/15 Boys
80 M HurdlesJacob Holdcroft23.3 secs1st
100 MJacob Holdcroft15.6 secs5th
300 MLewis Nagington42.8 secs2ndThomas Wood50.9 secs2nd
200 MLewis Nagington28.2 secs4thJacob Holdcroft33.63rd
1500 MLewis Nagington4.58.5 mins1stThomas Wood5.27.6 mins1st
DiscusThomas Wood9.86 m2nd
Long JumpJacob Holdcroft3.57m3rd
U/17 Men
100 MWilliam Lovatt13.2 secs1stCallum Mitchell13.5 secs1st
200 MWilliam Lovatt26.6 secs1stJordan Nixon34.3 secs1st
400 MJacob Droogmans59.1 secs2ndCallum Mitchell70.1 secs1st
800 MJordan Nixon2.17.9 mins1stCallum Mitchell2.47.21st
1500 MJacob Droogmans4.46.0 mins1stRyan Wood5.59.7 mins1st
JavelinJordan Nixon22.82 m1st
Long JumpWilliam Lovatt4.13 m1stRyan Wood2.52 m1st
Shot PuttRyan Wood4.46 m2nd
DiscusJordan Nixon17.45 m1stJacob Droogmans15.871st
4 x 100m RelayNewcastle (Staffs) AC56.3 secs1st
U/11 Girls
HowlerBeatrice Wakefield14.37 m2ndRosie Huckfield10.40 m2nd
Long JumpBeatrice Wakefield2.80 m2ndMathilde Wakefield2.80 m1st
600 MBeatrice Wakefield2.13.1 mins2ndMathilde Wakefield2.21.5 mins3rd
600 M NSLucy Brownsword2.23.9 mins2ndRosie Huckfield3.48.4 mins2nd
75 MMathilde Wakefield13.5 secs4thLucy Brownsword15.2 secs4th
75 M NSRosie Huckfield 14.2 secs2nd
U/11 MIXED
4 x 100 M RelayNewcastle (Staffs) AC73.5 secs3rd
U/13 Girls
100 MNikki Crutchley16.0 secs4th
200 MNikki Crutchley33.1 secs3rd
Long JumpNikki Crutchley2.72 m4th
U/15 Girls
1500 MElizabeth Clarkson5.26.3 mins2ndMisha Twardochleb5.56.4 mins1st
75 M HURDLESVienna Shelley15.0 secs1stEmma Li15.9 secs1st
800 MCharlotte Moore2.40.7 mins2ndScarlett Cotton3.00.9 mins1st
100 MHolly Nixon14.8 secs4thElizabeth Bridgewater15.7 secs1st
300 MCharlotte Moore48.8 secs1stElizabeth Clarkson53.4 secs1st
DiscusScarlett Cotton14.24 m2ndMisha Twardochleb10.68 m2nd
200 MHolly Nixon29.4 secs secs3rdEmma Li29.8 secs1st
High JumpScarlett Cotton1.15 m1st
Long JumpVienna Shelley4.09 m2ndElizabeth Bridgewater3.51 m1st
ShotElizabeth Bridgewater5.47 m5thCharlotte Moore5.39 m2nd
4 x 100 M RelayNewcastle (Staffs) AC58.8 secs1st
U/17 - SENIOR WOMEN
1500 MRebecca Twardochleb5.56.6 mins1stSophie Goodfellow5.32.2 mins1st
80 m HurdlesDanielle Bryan16.6 secs1stJenny O'Leary17.2 secs1st
800 MGabby Trotman2.34.8 mins1stAlex Oakley2.36.5 mins1st
ShotJenna Jones6.59 m2ndLola Cotton4.31 m2nd
100 MJenna Jones16.1 secs3rdJenny O'Leary15.2 secs1st
300 MRebecca Twardochleb46.9 secs3rdLola Cotton56.2 secs1st
200 MSophie Goodfellow28.7 secs3rdDaniella Bryan29.3 secs1st
DiscusAlysha Balderson13.25 m2ndAlex Oakley8.61 m2nd
High JumpAlex Oakley1.23 m2nd
Long JumpDaniella Bryan3.97 m2ndAlysha Balderson3.85 m1st
4 x 100 M RelayNewcastle (Staffs) AC61.2 secs2nd
OVERALL POSITIONSNEWCASTLE (STAFFS) AC1st - 470 pts 11 A/pts6 L/Pts

Midland Counties T&F Championships 11/6/2016

U/20 800m

3rd James Fradley 1.54.58


Hanley Parkrun 4/6/2016

33rd Thomas Wood JM11-14 22.36

181st Ryan Wood JM15-17 30.59


Hanley Parkrun 28/5/2016

59 Ryan Wood JM15-17 23.59 PB


Hanley Parkrun 21/5/2016

33rd Thomas Wood JM11-14 22.36

181st Ryan Wood JM15-17 30.59


Heart of England T&F League Div 4 Fixture 1 – 7/5/2016

AGE GROUPEVENTNAMETIME/DISTANCEPOSITION ANAMETIME/DISTANCEPOSITION B
U/11 Boys
HowlerDylan Taylor16.05 m5th
600 MStephen Hobson2.21.5 mins5th
Long JumpDylan Taylor2.75 m5thStephen Hobson2.42 m3rd
75mStephen Hobson14.7 secs6thDylan Taylor12.0 secs3rd
U/13 Boys
100 MCharlie Hobson24.3 secs6th
200 MNathan Holdcroft37.0 secs5th
800 MNathan Holdcroft3.07.8 mins3rd
1500 MLouis Wakefield5.32.5 mins1st
ShotNathan Holdcroft5.47 m4thCharlie Hobson4.42 m1st
Long JumpLouis Wakefield3.21 m4th
JavelinCharlie Hobson12.96 m3rdLouis Wakefield11.25 m2nd
U/15 Boys
80 M HurdlesJacob Holdcroft17.8 secs1st
100 MJacob Holdcroft15.6 secs5th
300 MLewis Nagington43.3secs1stThomas Wood51.3 secs1st
200 MJacob Holdcroft31.9 secs4th
1500 MLewis Nagington5.08.4 mins2ndThomas Wood5.24.2 mins2nd
JavelinLewis Nagington14.17 m3rd
Long JumpThomas Wood2.94 m3rd
U/17 Men
100 MWilliam Lovatt13.0 secs1st
200 MJacob Droogmans26.4 secs1stWilliam Lovatt26.5 secs1st
400 MJacob Droogmans58.3 secs1st
800 MJacob Droogmans2.27.3 mins1stJordan Nixon2.27.81st
1500 MJordan Nixon4.41.7 mins1st
JavelinJordan Nixon22.82 m1st
Long JumpWilliam Lovatt4.10 m1st
U/11 Girls
HowlerBeatrice Wakefield15.12 m2ndLucy Brownsword6.37 m1st
Long JumpMathilde Wakefield2.64 m2ndBeatrice Wakefield2.53 m1st
600 MBeatrice Wakefield2.10.9 mins2ndLucy Brownsword2.2.5 mins4th
75 MMathilde Wakefield13.6 secs3rdLucy Brownsword14.0 secs3rd
U/11 MIXED
4 x 100 M RelayNewcastle (Staffs) AC69.0 secs2nd
U/13 Girls
100 MNikki Crutchley15.2 secs4th
200 MNikki Crutchley32.7secs
Long JumpNikki Crutchley2.88 m5th
U/15 Girls
1500 MElizabeth Clarkson5.38.8 mins2ndMisha Twardochleb5.39.0 mins1st
75 M HURDLESVienna Shelley14.5 secs2ndEmma Li15.9 secs1st
800 MCharlotte Moore2.42.0 mins2ndScarlett Cotton3.15.9 mins2nd
100 MVienna Shelley14.1 secs3rdElizabeth Bridgewater15.4 secs2nd
300 MCharlotte Moore49.0 secs1stMisha Twardochleb53.2 secs1st
JavelinElizabeth Clarkson7.34 m3rdMisha Twardochleb5.66 m2nd
200 MEmma Li30.9 secs4thElizabeth Clarkson33.7 secs1st
High JumpScarlett Cotton1.20 m1st
Long JumpVienna Shelley4.45 m2ndElizabeth Bridgewater3.30 m3rd
ShotCharlotte Moore5.44 m4thElizabeth Bridgewater5.42 m2nd
4 x 100 M RelayNewcastle (Staffs) AC59.9 secs1st
U/17 - SENIOR WOMEN
1500 MRachel Wakefield6.01.1 mins2ndLola Cotton6.17.4 mins1st
JavelinAlysha Balderson15.72 m1stAlex Oakley12.92 m1st
800 MAlex Oakley2.33.8 mins3rdAlysha Balderson2.34.2 mins1st
ShotJenna Jones6.41 m1stLola Cotton4.27 m1st
100 MJenna Jones15.4 secs3rdWendy Fradley21.6 secs1st
300 MAlex Oakley49.3 secs3rdLola Cotton55.8 secs1st
200 MAlysha Baldeerson30.3 secs2nd
Long JumpRachel Wakefield3.32 m4thJenna Jones3.16 m1st
4 x 100 M RelayNewcastle (Staffs) AC61.8 secs1st
OVERALL POSITIONSNEWCASTLE (STAFFS) AC1st - 371 pts 11 A/pts6 L/Pts

Hanley Parkrun 30/4/2016

2nd Jordan Nixon JM15-17 18.01


Hanley Parkrun 23/4/2016

68th Grace Ranford JW15-17 24.47


Hanley Parkrun 16/4/2016

2nd Jordan Nixon JM15-17 17:58 PB


Hanley Parkrun 9/4/2016

2nd Jordan Nixon JM15-17 18.26 HANLEY PB

23rd Jacob Droogmans  JW15-17 21.06

 

Telford Parkrun

55th Lucy Matthews JW15-17 22.23 6th Lady


Newcastle 10km 3/4/2016

20th Jacob Droogmans 37.45 PB

23rd Jordan Nixon 38.14 PB

53rd Rebecca Twardochleb 41.25 PB 2nd Senior Lady – First Newcastle Lady

96th Sophie Goodfellow 44.10 PB 3rd Senior Lady

179th Gabby Trotman 47.21 PB 


Congleton Parkrun 2/4/2016 

22nd Lucy Matthews JW15-17 21:50 3rd Lady


Hanley Parkrun 26/3/2016

7th Jacob Droogmans  JM15-17 18.37

8th Jordan Nixon JM15-17 19.02


SSAN 4 x 1 Mile 19/3/2016

Mathilde Wakefield   7:51

Lucy Brownsword   8.19

Caitlin Forster   8.18

Beatrice Wakefield    7.43

 

Stephen Hobson   7.38

Hettie Bent   8.53

Maddie Boyle   8.38

CJ Hobson   10.39

 

Louis Wakefield   6.26

Lewis Nagington   5.56

Dylan Taylor   8.09

Lizzie Clarkson    7.03

 

Congleton Parkrun 19/3/2016

24th Sophie Goodfellow  JW15-17 20.32 PB


Inter-Counties Cross Country Championships 12/3/2016

U/13 Girls

245th Misha Twardochleb 14.48

 

U/15 Boys

222nd Jordan Nixon 18.24

 

U/17 Ladies

68th Rebecca Twardochleb 22.17

147th Sophie Goodfellow 23.43

 

U/17 Men

23rd James Fradley 19.58

 

Hanley Parkrun 12/3/2016

3rd Jacob Droogmans  JM15-17 17.49 Hanley PB


English Schools Cross Country Championships 5/3/2016

Inter Girls Yr 10/11

299th Alex Oakley 15.52

 

Inter Boys Yr 10/11

248th Jordan Nixon 20.47

277th Jacob Droogmans 21.01

 

Senior Girls Yr 12/13

56th Rebecca Twardochleb 18.01

154th Sophie Goodfellow 19.19


Hanley Parkrun 27/2/2016

24th Grace Ranford  JW15-17 21.41 PB

 

English National Cross Country Championships 27/2/2016

U/13 Girls

222nd Misha Twardochleb 16.20

413th Scarlett Cotton 18.18

 

U/13 Boys

302nd Louis Wakefield 15.49

 

U/15 Girls

240th Alex Oakley 20.18

309th Lola Cotton 21.45

310th Elizabeth Clarkson 21.48

 

U/15 Boys

128th Jordan Nixon 18.36

168th Jacob Droogmans 18.56

191st Lewis Nagington 19.11

 

U/17 Ladies

145th Sophie Goodfellow 24.37

188th Gabby Trotman 26.17

233rd Courtney Bridgewood 30.49


Congleton Parkrun 20/2/2016

43rd Louis Wakefield 21.29 JM11-14 PB


Hanley Parkrun 13/2/2016

14th Sophie Goodfellow 21.10 JW15-17

24th Grace Ranford 22.04 JW15-17


Alsager 5 Mile Road Race 7/2/2016

102nd Jacob Droogmans 30.57 PB

137th Rebecca Twardochleb 32.03 PB


Staffordshire Schools Cross Country Championships 6/2/2015

Yr 7 Girls

11th Izzy Miller 12.02

 

Yr 8/9 Girls (Junior Girls)

9th Charlotte Moore 14.19

14th Misha Twardochleb 14.45

22nd Amelia Loundes 15.35

37th Scarlett Cotton

 

Yr 8/9 Boys (Junior Boys)

11th Lewis Nagington 16.59

29th James Rowley

 

Yr 10/11 Girls (Inter Girls)

6th Alex Oakley 18.43

9th Grace Ranford 19.08

10th Shannon McCue 19.25

19th Lola Cotton 21.59

 

Yr 10/11 Boys (Inter Boys)

7th Jacob Droogmans 22.50

 

Yr 12/13 Girls (Senior Girls)

1st Rebecca Twardochleb 16.37

4th Sophie Goodfellow 18.08


Midlands Cross Country Championships 30/1/2016

U/13 Girls 

52nd Misha Twardochleb 16.12

 

U/15 Girls

50th Alex Oakley 22.48

65th Charlotte Moore 23.40

80th Elizabeth Clarkson 24.50

 

U/15 Boys 

17th Jacob Droogmans 18.25

22nd Jordan Nixon 18.47

42nd Lewis Nagington 19.57

 

U/17 Ladies – Team 7th 78pts

15th Rebecca Twardochleb 23.28

30th Sophie Goodfellow 25.22

33rd Shannon McCue 25.47

44th Gabby Trotman 28.36


Hanley Parkrun 23/1/2016

2nd Jordan Nixon 18.28 JM15-17 PB

15th Sophie Goodfellow 21.04 JW15-17 PB

50th Grace Ranford 23.12 JW15-17


Cheshire Schools Cross Country Championships 16/1/2016

Minor Boys 2km

24th Louis Wakefield


Staffordshire Cross Country Championships 9/1/2016

U/13 Girls – Team 4th 49pts

7th Misha Twardochleb 12.49

19th Scarlett Cotton 13.50

23rd Abigail McHugh 14.05

 

U/13 Boys

23rd Louis Wakefield 12.37

 

U/15 Girls – Team 6th 67 pts

19th Alex Oakley 18.43

20th Charlotte Moore 18.58

28th Lola Cotton 20.39

29th Elizabeth Clarkson 21.26

 

U/15 Boys – Team 3rd 32 pts

4th Jordan Nixon 14.56

13th Jacob Droogmans 16.12

15th Lewis Nagington 17.03

 

U/17 Ladies – Team 1st 18 pts

2nd Rebecca Twardochleb 25.12

6th Sophie Goodfellow 27.05

10th Shannon McCue 28.31

12th Gabby Trotman 29.30

 

U/17 Men

3rd James Fradley 21.39


Hanley Parkrun 2/1/2016

2nd Jordan Nixon 19.06 JM15-17

56th Lola Cotton 25.25 JW11-14

76th Scarlett Cotton 27.27 JW11-14

115th Olivia Larsson 32.11 JW15-17


Hanley Parkrun 1/1/2016

116th Nat Mellor-Pringle 29.23 JM11-14

130th Lucy Brownsword 30.57 JW10


Hanley Parkrun 26/12/2015

6th Jordan Nixon 19.13 JM15-17

77th Nat Mellor-Pringle 26.00 JM11-14 PB


Hanley Parkrun 25/12/2015

2nd Jacob Droogmans 18.57 JM15-17

106th Grace Ranford 31.46 JW15-17

114th Olivia Larsson 32.56 JW15-17


Wilmslow Junior Parkrun 20/12/2015

3rd Louis Wakefield 8.18 JM11-14

19th Beatrice Wakefield 10.08 JW10

23rd Mathilde Wakefield 10.18 JW10


Hanley Parkrun 19/12/2015

3rd Jordan Nixon 18.38 JM15-17 PB

22nd Sophie Goodfellow 22.04 JW15-17


North Staffs Cross Country League 2015 – Final Individual and Team Positions 

AGE/POSITIONNAME/TEAM POSITIONPoints 3 out of 4 Races
U/13 BOYS
28thLouis Wakefield69
U/15 BOYSTeam 3rd - 186 pts
4thJordan Nixon12
5thJacob Droogmans13
8thLewis Naggington26
35thThomas Wood114
36thRyan Wood119
U/11 GIRLSTeam 6th - 398 pts
30thBeatrice Wakefield92
38thMatilde Wakefield116
39thLucy Brownsword117
U/13 GIRLSTeam 3rd - 245 pts
8thMisha Twardochleb24
15thScarlett Cotton59
25thNicki Crutchley90
U/15 GIRLS
17thAlex Oakley52
22ndLola Cotton64
24thCharlotte Moore68
27thElizabeth Clarkson77
U/17 WOMENTeam 1st - 65 pts
3rdRebecca Twardochleb8
5thSophie Goodfellow14
8thShannon McCue23
11thCourtney Bridgewood32
12thGabby Trotman35

North Staffs Cross Country League Race 4 at Uttoxeter 12/12/2015

AGE/POSITIONNAME/TEAM POSITIONTIME
U/13 BOYS
28thLouis Wakefield16.14
U/15 BOYSTeam 2nd - 23 pts
4thJordan Nixon14.56
8thJacob Droogmans15.46
12thLewis Naggington16.07
39thThomas Wood19.38
40thRyan Wood20.04
U/11 GIRLSTeam 8th - 109 pts
31stBeatrice Wakefield7.20
38thMatilde Wakefield7.34
40thLucy Brownsword7.37
U/13 GIRLSTeam 3rd - 50 pts
7thMisha Twardochleb8.19
20thScarlett Cotton9.10
23rdAbi McHugh9.18
U/15 GIRLSTeam 4th - 53 pts
15thAlex Oakley16.15
16thCharlotte Moore16.25
22ndLola Cotton17.21
27thElizabeth Clarkson18.04
U/17 WOMENTeam 1st - 18 pts
2ndRebecca Twardochleb16.42
7thSophie Goodfellow17.43
9thShannon McCue18.09
12thLucy Matthews19.12
13thGabby Trotman19.56

Hanley Parkrun 5/12/2015

43rd Grace Ranford 23.08 JW15-17

144th Lucy Brownsword 33.51 JW10


Hanley Parkrun 28/11/2016

16th Sophie Goodfellow 21.17 JW15-17

20th Grace Ranford 21.44 JW15-17 PB


North Staffs Cross Country League Race 3 at Parkhall 14/11/2015

AGE/POSITIONNAME/TEAM POSITIONTIME
U/11 BOYS10th - 125pts
35thNathan Holdcroft11.14
U/13 BOYS
12thLouis Wakefield10.17
U/15 BOYSTeam 2nd - 35 pts
1stJacob Droogmans9.14
3rdJordan Nixon9.36
31stThomas Wood12.33
34thRyan Wood12.57
U/11 GIRLSTeam 6th - 98 pts
29thBeatrice Wakefield9.44
33rdLucy Brownsword10.04
36thMatilde Wakefield10.12
U/13 GIRLSTeam 3rd - 37 pts
3rdMisha Twardochleb9.03
11thScarlett Cotton9.51
23rdNicki Crutchley10.39
U/15 GIRLS
12thAlex Oakley11.07
13thLola Cotton11.13
U/17 WOMENTeam 1st - 21 pts
5thRebecca Twardochleb10.35
7thSophie Goodfellow11.00
9thCourtney Bridgewood12.22
10thGabby Trotman12.29

Hanley Parkrun 7/11/2015

2nd Jordan Nixon 18.55 JM11-14

130th Lucy Brownsword 30.57 JW10


National Cross Country Relay Championships 31/10/2015

U/13 GIRLS 

TEAM – 55th 26.29

Misha Twardochleb 8.14

Scarlett Cotton 9.04

Amelia Loundes 9.09

 

U/15 GIRLS

TEAM – 75th 26.21

Elizabeth Clarkson 8.25

Lola Cotton 9.01

Alex Oakley 8.53

 

U/15 BOYS

TEAM – 47th 21.35

Jordan Nixon 6.59

Jacob Droogmans 7.14

Lewis Nagington 7.21

 

U/17 WOMEN

TEAM  – 29th 30.20

Sophie Goodfellow 10.12

Rebecca Twardochleb 9.46

Lucy Matthews 10.21

 

Hanley Parkrun 31/10/2015

75th Grace Ranford 24.22 JW15-17


North Staffs Cross Country League Race 2 at Stafford 24/10/2015

AGE/POSITIONNAME/TEAM POSITIONTIME
U/11 BOYS10th - 125pts
39thVlad Srezou7.31
40thStephen Hobson7.35
46thChad Vasquez8.26
U/13 BOYS
29thLouis Wakefield11.21
U/15 BOYSTeam 2nd - 23 pts
4thJacob Droogmans14.20
5thJordan Nixon14.26
14thLewis Naggington15.15
U/17 MEN
4thJames Fradley17.58
U/11 GIRLSTeam 7th - 89 pts
17thGeorgie Sullivan6.32
32ndBeatrice Wakefield6.57
40thGeorgia Balderson7.13
42ndMatilde Wakefield7.17
44thLucy Brownsword7.29
U/13 GIRLSTeam 8th - 76 pts
14thMisha Twardochleb6.18
28thScarlett Cotton6.46
34thNicki Crutchley6.52
35thAbi McHugh6.55
U/15 GIRLSTeam 4th - 76 pts
22ndCharlotte Moore11.41
24thElizabeth Clarkson11.44
30thAlysha Balderson11.59
33rdAlex Oakley12.08
34thLola Cotton12.22
U/17 WOMENTeam 1st - 14 pts
1stRebecca Twardochleb15.37
4thSophie Goodfellow16.01
9thLucy Matthews17.06
10thShannon McCue17.17
13thCourtney Bridgewood17.58

Midlands Open Cross Country Race 17/10/2015

2 Jacob Droogmans 08.30 MU/15 1st

3 Jordan Nixon 08.39 MU/15 2nd

5 Lewis Nagington 09.22 MU/15 3rd

7 Sophie Goodfellow 09.47 LU/17 1st

9 Megan Sturge 10.44 LU/17 2nd

10 Lola Cotton 10.48 LU/15 2nd

11 Scarlett Cotton 10.49 LU/13 3rd

13 Alex Oakley 11.26 LU/15 3rd

16 Abigail McHugh 11.45 LU/13 7th

 

Hanley Parkrun 17/10/2015

147th Lucy Brownsword 30.03 JW10 PB

195th Nat Mellor-Pringle 36.20 JM10


Hanley Parkrun 10/10/2015

44th Grace Ranford 22.41 JW15-17

160th Lucy Brownsword 31.31 JW10 PB


National Road Relay Championships 4/10/2015

U/15 BOYS

40th Jacob Droogmans 14.03

 

U/17 WOMEN

TEAM A – 24th

Rebecca Twardochleb 14.59

Sophie Goodfellow 15.46

Shannon McCue 15.32

 

TEAM B – 44th (When Withdrew)

Lucy Matthews 16.58

Alex Oakley 18.28


Hanley Parkrun 3/10/2015

54th Grace Ranford 24.32 JW15-17


North Staffs Cross Country League Race 1 at Winsford 26/9/2015

AGE/POSITIONNAME/TEAM POSITIONTIME
U/11 BOYS
48thStephen Hobson10.34
U/13 BOYS
29thLouis Wakefield15.06
U/15 BOYSTeam 7th - 104 pts
15thJacob Droogmans15.56
44thThomas Wood20.06
45thRyan Wood22.02
U/11 GIRLSTeam 9th - 102 pts
15thGeorgie Sullivan7.00
38thBeatrice Wakefield7.24
49thMatilde Wakefield7.53
53rdLucy Brownsword8.06
U/13 GIRLSTeam 8th - 82 pts
17thMisha Twardochleb9.08
32ndScarlett Cotton9.32
33rdNicki Crutchley9.38
U/15 GIRLSTeam 7th - 80 pts
25thAlex Oakley16.07
26thElizabeth Clarkson16.10
29thLola Cotton16.34
30thCharlotte Moore16.36
U/17 WOMENTeam 1st - 12 pts
3rdSophie Goodfellow16.26
4thShannon McCue16.34
5thRebecca Twardochleb16.36
10thCourtney Bridgewood18.14
12thGabby Trotman19.11

Hanley Parkrun 19/9/2015

146th Lucy Brownsword 33.59 JW10 PB


Hanley Parkrun 5/9/2015

20th Grace Ranford 21.57  JW15-17 PB

49th Thomas Wood 34.50 JM11-14 PB


Hanley Parkrun 5/9/2015

2nd Jacob Droogmans 18.05 JM11-14 PB

39th Sophie Goodfellow 21.59 JW15-17

85th Lola Cotton 24.06 JW11-14 PB

95th Scarlett Cotton 24.37 JW11-14 PB

125th Thomas Wood 25.58 JM11-14 =PB

206th Ryan Wood 31.22 JM11-14

263rd Jessica Longley 42.17 JW11-14


Hanley Parkrun 29/8/2015

108th Nat Mellor-Prinlge 27.04 JM10

 

Wilmslow Parkrun 29/8/2015

124th Matt Blount 46.05 JM10


Stoke Open Meeting 22/8/2015

U/13 Girls

800m

7th Abi McHugh 2.59.1 mins

 

U/15 Boys

100m

2nd Billy Lovett 13.3 secs

Long Jump

5th Billy Lovett 4.37 m

 

U/15 Girls

100m

2nd Vienna Shelley 14.3 secs

Long Jump

4th Vienna Shelley 4.13 m

 

U/20 Men

200m

2nd Corrie Povey 24.6 secs

400m

1st Corrie Povey 55.3 secs

Long Jump

1st Corrie Povey 5.18 m

 

Hanley Parkrun 22/8/2015

13th Rebecca Twardochleb 19.51 JW15-17

110th Thomas Wood 29.06 JM 11-14

160th Ryan Wood 33.43 JM 11-14


Race the Train – Tyllwynhen Challenge 15/8/2015

1st Jordan Nixon M14 16.40

 

Hanley Parkrun 15/8/2015

13th Rebecca Twardochleb 19.51 JW15-17

 

Telford Parkrun 15/8/2015

374th Matt Blount 42.08 JM10


Trafford AC Open Meeting 11/8/2015

1500m

11th James Fradley 4.07.72


Hanley Parkrun 8/8/2015

80th Lola Cotton 25.20 JW11-14

90th Scarlett Cotton 26.18 JW11-14

112th Nat Mellor Pringle 27.39 JM10


Much Wenlock Olympian Games  12/7/2015

U/15 Girls

100m

8th Vienna Shelley 14.5 (14.3 in heat)

200m

3rd Heat 1 Vienna Shelley 30.6 secs

Long Jump

3rd Vienna Shelley 4.42 PB


Delamere Parkrun 11/7/2015

62nd Sophie Goodfellow 23.09 JW15-17

 

Hanley Parkrun 11/7/2015

110th Nat Mellor-Pringle 27.50 JM10


Hanley Parkrun 4/7/2015

163rd Jessica Longley 34.22 JW11-14


BMC Gold Standard Races at Stretford 30/6/2015

800m D race

2nd James Fradley 1.55.58 mins


Hanley Parkrun 27/6/2015

213th Matt Blount 44.55 JM10


Stone 10km 21/6/2015

67th Rebecca Twardochleb 42.10 PB and Ladies Team Winners


 

Mason Trophy 20/6/2015

Inter Boys 800m

11th Jacob Droogmans 2.12.91

Inter Girls 800m

20th Sophie Goodfellow 2.39.74

Inter Girls 1500m

8th Rebecca Twardochleb 4.59.01 PB

Inter Boys 800m 

1st James Fradley 1.55.15 PB

 

Hanley Parkrun 20/6/2015

61st Lola Cotton 24.33 JW 11-14

103rd Jessica Longley 28.32 JW 11-14

197th Matt Blount 42.10 JM10

 


 

Shugborough Relays 17/6/2015

Junior Teams and Tuesday/Thursday Teams Results

Junior Teams         
Team/Position in Cat.NameTimeNameTimeNameTimeNameTimeTotal Time
Newcastle Juniors 1 -1stJacob Droogmans11.10Jordan Nixon11.23Rebecca Twardochleb13.00Sophie Goodfellow13.1848.52
Newcastle Juniors 2 - 7thShannon McCue12.20Alex Oakley13.36Courtney Bridgewood14.36Lola Cotton15.0855.42
"Sassy Emojis" - 7thMisha Twardochleb13.32Holly Nixon14.25Isabel Miller14.47Amelia Loundes15.1257.57
Newcastle Juniors 3 - 19thLouis Wakefield13.50Jacob Holdcroft14.51Thomas Wood14.57Ryan Wood16.311.00.12
Newcastle Juniors 5 - 8thJacob Droogmans12.48Beatrice Wakefield15.19Nathan Holdcroft16.41Mathilde Wakefield17.041.01.54
Newcastle Juniors 4 - 15thAbigail McHugh14.48Scarlett Cotton16.55Jenna Jones16.57Nieve Woolley17.451.06.28
Senior Teams
Team/Position in Cat.NameTimeNameTimeNameTimeNameTimeTotal Time
Newcastle Men 1 - 31stMartin Bailey12.01Mark Cotton13.07Jared Bridgewood13.47Paul Wakefield14.4353.39
Newcastle Ladies 1 - 6thHannah Jones13.42Rachel Wakefield14.35Amanda Wood15.05Amy Whitehurst15.2458.47
Newcastle Men 2 - 50thSteve Wood14.27Kevin Oakley15.22Daniel Bell15.45Ian Goodfellow17.251.03.01
Newcastle Ladies 2 - 16thLisa Hawkins16.01Sue Twardochleb16.11Deb Houghton17.40Lorraine Droogmans18.131.08.06
Newcastle Ladies 3 - 28thLaura Matthews16.40Claire Lowndes19.21Claudia Oakley20.23Abi Bailey21.091.17.34

 


 

Hanley Parkrun 13/6/2015

35th Lola Cotton 24.29 JW11-14

53rd Scarlett Cotton 26.45 JW11-14

68th Jessica Longley 27.39 JW11-14

139th Matt Blount 45.00 JM10

 


 

Heart of England Track and Field League Division 3 Match 2 7/6/15

AGE GROUPEVENTNAMETIME/DISTANCEPOSITION ANAMETIME/DISTANCEPOSITION B
U/11 Boys
HowlerTaylor Young23.01 m5thNathan Holdcroft21.93 m3rd
600 MNathan Holdcroft2.21.8 mins4th
Long JumpNathan Holdcroft2.59 m6thMatthew Blount1.37 m5th
75mMatthew Blount15.9 secs6thTaylor Young12.7 secs4th
600 M NSMatthew Blount2.21.83rd
U/13 Boys
1500 MLouis Wakefield5.51.1 mins4th
Long JumpLouis Wakefield3.03 m6th
JavelinLouis Wakefield10.30 m5th
U/15 Boys
800 MJacob Droogmans2.13.1 mins1stRyan Woods3.06.4 mins2nd
80 M HurdlesJacob Holdcroft20.50 secs3rd
100 MThomas Wood17.6 secs5th
300 MJacob Droogmans41.8 secs3rdThomas Wood57.1 secs4th
200 MJacob Droogmans26.9 secs3rdRyan Wood34.9 secs5th
1500 MJordan Nixon4.42.8 mins1stThomas Wood6.27.5 mins2nd
JavelinJordan Nixon21.68 m4thRyan Wood12.60 m3rd
Long JumpJordan Nixon3.72 m4thJacob Holdcroft2.56 m4th
4 x 100 M RelayNewcastle (Staffs) AC60.8 secs4th
U/11 Girls
HowlerEmma Shufflebotham10.72 m6thMathilde Wakefield7.71 m6th
Long JumpMathilde Wakefield2.42 m6thBeatrice Wakefield2.21 m5th
600 MEmma Shufflebotham2.22.8 mins5thBeatrice Wakefield2.17.0 mins5th
75 MBeatrice Wakefield13.60 secs6thMathilde Wakefield14.20 secs5th
U/13 Girls
1500 MMisha Twardochleb5.49.5 mins3rd
70 M HurdlesNikki Crutchley18.5 secs4thScarlett Cotton14.7 secs2nd
800 MAmelia Lowndes2.48.4 mins2ndScarlett Cotton3.02.3 mins1st
100 MNikki Crutchley15.2 secs1stAmelia Lowndes16.3 secs3rd
200 MNikki Crutchley33.0 secs3rdMisha Twardochleb33.8 secs2nd
High JumpMisha Twardochleb1.10 m2nd
ShotAmelia Lowndes3.55 m6th
Long JumpScarlett Cotton3.03 m5th
4 x 100 M RelayNewcastle (Staffs) AC64.8 secs4th
U/15 Girls
1500 MLola Cotton6.00.0 mins5thHannah Dodds6.23.8 mins2nd
75 M HURDLESJessica Longley17.6 secs6thCharlotte Moore16.9 secs4th
800 MAlex Oakley2.36.3 mins4thJessica Longley3.15.1 mins3rd
100 MVienna Shelley14.80 secs3rdCarina Lucas15.9 secs4th
300 MAlex Oakley48.9 secs4thCharlotte Moore51.7 secs4th
200 MVienna Shelley30.7 secs4thLola Cotton36.8 secs4th
JavelinStacey Crutchley13.15 m6thJenna Jones12.39 m3rd
High JumpStacey Crutchley1.15 m5th
Long JumpCarina Lucas3.59 m5thElizabeth Bridgewater3.34 m4th
ShotCarina Lucas6.60 m3rdElizabeth Bridgewater5.27 m3rd
4 x 100 M RelayNewcastle (Staffs) AC60.5 secs6th
U/17 - SENIOR WOMEN
1500 MRebecca Twardochleb5.03.9 mins1stShannon McCue5.27.1 mins1st
80 M HURDLESCourtney Bridgewood17.5 secs4thAmy Whitehurst19.8 secs1st
800 MHannah Jones2.38.3 mins3rdLaura Matthews3.19.6 mins3rd
100 MNieve Wooley16.1 secs6thHannah Jones15.4 secs2nd
300 MRebecca Twardochleb47.6 secs2ndCourtney Bridgewood50.70secs1st
200 MAmy Whitehurst33.2 secs4thEva Lucas36.8 secs3rd
ShotLaura Matthews6.60 m3rdEva Lucas5.95 m2nd
JavelinHannah Jones17.58 m4thEva Lucas13.76 m3rd
High JumpAmy Whitehurst1.30 m3rd
Long JumpNieve Wooley3.46 m4thShannon McCue2.77 m4th
4 x 100 M RelayNewcastle (Staffs) AC60.6 secs3rd
OVERALL POSITIONSNEWCASTLE (STAFFS) AC5th pts A/pts L/Pts

 


 

Hanley Parkrun 6/6/2015

133rd Natt Mellor-Pringle 28.15 JM10

237th Jessica Longley 37.39 JW11-14

 

Delamere Parkrun 6/6/2015

304th Matt Blount 44.34 JM10

 


 

Hanley Parkrun 30/5/2015

199th Matt Blount 40.02 JM 10

 


 

Hanley Parkrun 30/5/2015

199th Matt Blount 40.02 JM 10

 


 

Staffordshire AAA’s Track and Field Championships 23/4/15

U/13 Girls – 1500m

4th Misha Twardochleb 5.40.1 minutes (PB)

U/15 Girls – 100m Final

8th Vienna Shelley 14.7 secs (14.6 secs in Heat)

U/15 Girls – 800m

6th Alex Oakley 2.36.9 minutes (PB)

U/15 Girls – Long Jump

7th Vienna Shelley 3.88m – Grade 4

U/15 Boys – 1500m

2nd Jacob Droogmans 4.26.7 minutes (PB) – Grade 2

5th Jordan Nixon 4.38.0 minutes (PB) – Grade 4

U/17 Men – 800m

1st James Fradley 1.57.7 minutes – Grade 1

U/17 Men 1500m

1st James Fradley 4.15.1 minutes – Grade 3

 


 

Hanley Parkrun 23/5/2015

115th Nathaniel Mellor-Pringle 28.08 JM 10

118th Jessica Longley 28.18 JW 11-14

 


 

Hanley Parkrun 16/5/2015

49th Grace Ranford 23.06 JW 11-14

 


 

Heart of England Track and Field League Division 3 Match 1 10/5/15

AGE GROUPEVENTNAMETIME/DISTANCEPOSITION ANAMETIME/DISTANCEPOSITION B
U/11 Boys
HowlerNathan Holdcroft20.30 m5th
600 MNathan Holdcroft2.18.4 mins5th
Long JumpNathan Holdcroft2.69 m6th
U/13 Boys
800 MLouis Wakefield2.56.3 mins4th
Long JumpLouis Wakefield2.99 m6th
DiscusLouis Wakefield10.25 m5th
U/15 Boys
800 MJacob Droogmans2.13.3 mins1stRyan Woods3.00.3 mins2nd
100 MRyan Woods16.5 secs4thThomas Woods17.5 secs4th
300 MJacob Droogmans42.0 secs2nd
200 MJacob Droogmans26.3 secs1stRyan Woods34.00 secs3rd
1500 MJordan Nixon4.51.8 mins1stThomas Woods6.46.2 mins2nd
Long JumpJordan Nixon3.61 m4thJacob Holdcroft3.18 m2nd
4 x 100 M RelayNewcastle (Staffs) AC60.3 secs4th
U/11 Girls
HowlerBeatrice Wakefield10.30 m6th
Long JumpMathilde Wakefield2.35 m6th
600 MBeatrice Wakefield2.21.1 mins6thMathilde Wakefield2.30.2 mins6th
75 MBeatrice Wakefield12.90 secs5thMathilde Wakefield13.70 secs6th
U/13 Girls
1500 MIsabel Miller5.49.5 mins3rdMisha Twardochleb5.50.0 mins1st
70 M HurdlesNikki Crutchley15.4 secs5thScarlett Cotton16.2 secs4th
800 MNikki Crutchley3.08.6 mins3rdScarlett Cotton3.08.5 mins3rd
100 MIsabel Miller16.2 secs6thScarlett Cotton16.6 secs6th
200 MMisha Twardochleb33.3 secs4thNikki Crutchley31.5 secs2nd
DiscusMisha Twardochleb9.29 m5th
Long JumpIsabel Miller3.16 m5th
4 x 100 M RelayNewcastle (Staffs) AC65.3 secs4th
U/15 Girls
1500 MLola Cotton6.05.2 mins5thCharlotte Moore6.19.2 mins3rd
75 M HURDLESLola Cotton18.1 secs5thJessica Longley16.9 secs4th
800 MAlex Oakley2.40.2 mins4thJessica Longley3.11.4 mins3rd
300 MAlex Oakley50.4 secs4thCharlotte Moore54.3 secs4th
200 MVienna Shelley29.4 secs4thJenna Jones32.7 secs3rd
DiscusCarina Lucas12.81 m3rdJenna Jones9.65 m2nd
High JumpElizabeth Bridgewater1.10 m5th
Long JumpCarina Lucas3.48 m5thJenna Jones3.16 m4th
ShotJessica Longley5.86 m4thCharlotte Moore4.00 m4th
4 x 100 M RelayNewcastle (Staffs) AC62.2 secs4th
U/17 - SENIOR WOMEN
1500 MRebecca Twardochleb5.16.1 mins1stShannon McCue5.51.1 mins2nd
80 M HURDLESCourtney Bridgewood17.3 secs2ndAmy Whitehurst18.9 secs1st
800 MAmy Whitehurst2.58.8 mins3rdEva Lucas3.30.6 mins3rd
100 MNieve Wooley15.8 secs6thHannah Jones15.4 secs4th
300 MCourtney Bridgewood49.0 secs4thShannon McCue55.10 secs3rd
200 MHannah Jones31.0 secs5thAmy Whitehurst33.0 secs4th
ShotEva Lucas6.33 m5thAbigail Bailey 3.12 m2nd
DiscusEva Lucas11.68 m6thAbigail Bailey 9.59 m4th
Long JumpCourtney Bridgewood3.72 m5thNieve Wooley3.13 m5th
4 x 100 M RelayNewcastle (Staffs) AC62.0 secs4th
OVERALL POSITIONSNEWCASTLE (STAFFS) AC5th 288pts4 A/pts2 L/Pts

 


 

Trafford AC Open Meeting 5/5/2015

BMC B 800m

3rd James Fradley 1.56.30

 


 

Hanley Parkrun 2/5/2015

73rd Jessica Longley 26.07 JW 11-14

115th Nathaniel Mellor-Pringle 28.39 JM 10

 


 

Mow Cop Killer Mile 30/4/2015

Under 18’s Race

5th Jacob Droogmans 8.39

 


 

BMC Regional Races at Birmingham 26/4/2015

Mens A 800m

4th James Fradley (U/17) 1.58.42

 


 

Hanley Parkrun 18/4/2015

61st Lola Cotton 24.40 JW 11-14 PB

113th Scarlett Cotton 29.11 JW 11-14

156th Jessica Longley 33.12 JW 11-14

 


 

Hanley Parkrun 11/4/2015

64th Jessica Longley 25.23 JW 11-14 PB

 

Congleton Parkrun 11/4/2015

32nd Sophie Goodfellow 22.13 JW 15-17

 


 

Congleton Parkrun 4/4/2015

5th Jordan Nixon 18.25 JM 11-14 PB

115th Jessica Longley 25.37 JW 11-14 PB

 

Hanley Parkrun 4/4/2015

107th Nat Mellor-Pringle 28.34 JM 10

177th Matthew Blount 42.37 JM 10

 


 

SAN 4×1 Mile Relays 28/3/2015* 

Leg 1TimeLeg 2TimeLeg 3TimeLeg 4TimeTime/Position/Category
Jacob Droogmans5.54Sophie Goodfellow6.53Louis Wakefield7.14Abi McHugh7.3927.40 5th U/17 Mixed
Dylan Taylor8.15Lucas Bowden7.14Thomas Woods7.53Jacob Droogmans6.1729.39 8th U/15 Boys
Nikki Crutchley7.51Beatrice Wakefield8.14Emma Shufflebotham8.28Mathilde Wakefield8.4233.15 18th U/13 Girls

(*Race was over distance)

 

Hanley Parkrun 28/3/2015

53rd Lola Cotton 25.18 JW 11-14 PB

56th Jessica Longley 25.47 JW 11-14 PB

 


 

Congleton Parkrun 21/3/2015

6th Jacob Droogmans 18.28 JM 11-14 (Congleton PB)

 

Hanley Parkrun 21/3/2015

108th Thomas Wood 27.32 JM 11-14

140th Ryan Wood 29.36 JM 11-14

177th Kalim Ghori 32.54 JM 11-14

 


 

English Schools Cross Country Championships 14/3/2015 at Witton Park, Blackburn

JUNIOR BOYS 3.6km

236th Jordan Nixon 13.34

289th Jacob Droogmans 13.52

INTERMEDIATE GIRLS 3.6km

268th Sophie Goodfellow 15.28

INTERMEDIATE BOYS 5.5km

64th James Fradley 19.28

SENIOR BOYS 6.7km

72nd Ben Meir 26.37

 


 

National Cross Country Championships 21/2/2015 at Parliament Hill, London

U/13 GIRLS

264th Isabel Miller 15.33

U/15 BOYS

217th Jacob Droogmans 18.59

U/17 WOMEN

133rd Sophie Goodfellow 23.57

 


 

Midlands Cross Country Championships 24/1/2015 at Wollerton Park, Nottingham

U/13 GIRLS

59th Isabel Miller 13.3969th

Misha Twardochleb 13.53

U/13 BOYS

110th Louis Wakefield 13.54

120th Thomas Wood 16.39

U/15 GIRLS

87th Alexandra Oakley 18.18

91st Courtney Bridgewood 18.32

U/15 BOYS

46th Jacob Droogmans 15.24

U/17 WOMEN

28th Sophie Goodfellow 21.01

U/17MEN

10th James Fradley 21.01


Staffordshire Cross Country Championships 3/1/2015 at Aldersley Stadium, Wolverhampton

U/13 GIRLS

17th Misha Twardochleb 14.34

U/15 BOYS

10th Jordan Nixon 15.21

U/15 GIRLS

21st Alex Oakley 18.30

22nd Courtney Bridgewood 18.50

U/17 MEN

2nd James Fradley 21.28

U/17 WOMEN

3rd Rebecca Twardochleb 24.54

4th Sophie Goodfellow 25.51