1st Showground Relays – 14/6/2017

Jun 16 - 1st Showground Relays – 14/6/2017

A MASSIVE turnout of 71 club members and another 25+ coaches/parents/supporters travelled to the county show ground at Stafford to take part in the replacement for the ever popular Shugborough Relays, The Showground Relays. The brand new course of wide tarmac paths, short grass and hard packed ground looked great in the early evening sunshine and 300+ teams from across the midlands took on the challenge of running 4×2 miles. We had a total of 18 teams in the various categories, from a boys team with combined ages of less than 52 years to a Ladies Super Veteran team with a combined age of over 200 years.

The start of the first leg sees each teams first runner set off and its always quite a sight seeing the adults and juniors racing side by side over the two mile lap. This is repeated throughout the event which creates a competitive but friendly atmosphere. As usual their was some fantastic racing and great performances from our club members – all cheered on loudly from various vantage points around the looping course.

On the first leg our first three members home were Juniors, Jacob (10.35), closely followed by Lewis (10.50) and Jordan (running 11.06 on his first leg of the evening). Tim T was the first senior back (in 11:03) followed by Mark (12.42), Tom (12.45), Grace (13.06), Nathan (13.23), Lyndsey (13.39), Amelia (13.52), Kevin (14.04), Beatrice (14.10), Will (14.14), Amy (15.28), Maxine (16.25), Rebecca (16.43), Belinda (17.11) and Claudia (19.48).

Second leg runners; Bruce (11.17), Becky (12.05), Jon (12.23), Louis (12.28), Rob (12.37), Elliott (12.55), Scarlett (13.47), Kayleigh (14.05), Rachel (14.09), Gayle (14.13), Harriet (14.25), Paul A (15.10), Ian (15.48), Lynne (15.53), Lisa H (16.06), Lisa O (16.08), Poppy (16.22) and Steph (19.24).

Third leg runners; Dave (12.20), Mark C (12.24), Misha (12.34), Lizzie (12.49), Colin (12.56), Andrew (13.00), Carey (13.24), Callum (13.27), Paul W (14.02), Hannah (14.15), Holly N (14.32), Vicki (15.18), Charlie (15.31), Zara (15.42), Sara (17.02), Deb (17.37), Claire L (18.55) and Holly C (19.06).

Fourth leg runners; Neil (11.21), Jordan (on his second leg 11.42), Tim S (12.04), Martin (12.32), Chris (12.39),  Nick (13.13), Tyler (13.33), Jess (13.45), Nadine (14.27), Amanda (15.17), Mathilde (15.42), Darren (15.44),  Helen (15.51), Sue (15.55), Jacki (16.21), Claire T (17.15), Lesley (19.23) and Julia (21.23).

Congratulations to our Family Team of Jordan, Gayl, Holly and Chris won their category and there were second places for the Ladies Vet Team 1 of Lyndsey, Rachel, Carey and Amanda, and the Mixed Team of Jacob, Becky, Misha and Jordan. There were third places to the Ladies Super Vets Team of Belinda, Lynne, Sara and Lesley, and the Girls under 64 Team of Grace, Scarlett, Lizzie and Nadine.

Well done to everyone that took part and helped make it such a great club event and thank you to Julia Bailey for all your hard work organising and entering all the teams. Thanks to Kevin (Sam) and Sue for the photos below.

Results

C A T E G O R Y – 1 – “Male Team Open”
Cat pos: 10 “Newcastle (Staffs) AC Mens 1″ (245)
A Tim Twentyman 1 11:13
B Bruce Johnson 2 11:17
C Dave Crowther 4 12:20
D Tim Sharman 3 12:04 46:54 Newcastle (Staffs) AC
Cat pos: 33 “Newcastle (Staffs) AC Mens 2″ (246)
A Will Chung 3 14:14
B Paul Armitt 4 15:10
C Andrew Brownsword 1 13:00
D Nick Gordon 2 13:13 55:39 Newcastle (Staffs) AC
C A T E G O R Y – 2 – “Female Team Open”
Cat pos: 11 “Newcastle (Staffs) AC Ladies 1″ (241)
A Amy Whitehurst 2 15:28
B Lisa Hawkins 4 16:06
C Hannah Jones 1 14:15
D Sue Twardochleb 3 15:55 61:45 Newcastle (Staffs) AC
Cat pos: 13 “Newcastle (Staffs) AC Ladies 3″ (244)
A Rebecca Ibbs 3 16:43
B Kayleigh Morris 1 14:05
C Vicki Stevens 2 15:18
D Claire Towner 4 17:15 63:22 Newcastle (Staffs) AC
Cat pos: 16 “Newcastle (Staffs) AC Ladies 2″ (243)
A Maxine Bickerton 3 16:25
B Lisa Opatunde 2 16:08
C Deb Houghton 4 17:37
D Helen Ranford 1 15:51 66:03 Newcastle (Staffs) AC
C A T E G O R Y – 3 – “Mixed Team Open”
Cat pos: 2 “Newcastle (Staffs) AC Mixed” (250)
A Jacob Droogmans 1 10:35
B Becky Twardochleb 3 12:05
C Misha Twardochleb 4 12:34
D Jordan Nixon 2 11:42 46:58 Newcastle (Staffs) AC
Cat pos: 14 “Newcastle (Staffs) AC Junior 3″ (253)
A Tom Wood 2 12:55
B Elliot Smith 1 12:55
C Callum Mitchell 3 13:27
D Jacki Pepper 4 16:21 55:40 Newcastle (Staffs) AC
C A T E G O R Y – 4 – “Male Veteran team 160″
Cat pos: 11 “Newcastle (Staffs) AC Mens Vet 2″ (249)
A Nathan Walton 4 13:23
B Rob Ibbs 3 12:37
C Mark Cooper 2 12:24
D Neil Dixon 1 11:21 49:47 Newcastle (Staffs) AC
Cat pos: 20 “Newcastle (Staffs) AC Mens Vet 1″ (248)
A Mark Cotton 3 12:42
B Jon Ranford 1 12:23
C Paul Wakefield 4 14:02
D Martin Bailey 2 12:32 51:40 Newcastle (Staffs) AC
C A T E G O R Y – 5 – “Female Veteran team 160″
Cat pos: 2 “Newcastle (Staffs) AC Vet 1″ (238)
A Lindsay Dixon 2 13:39
B Rachel Wakefield 3 14:09
C Carey Dyer 1 13:24
D Amanda Wood 4 15:17 56:30 Newcastle (Staffs) AC
Cat pos: 25 “Newcastle (Staffs) AC Ladies Vet 2″ (242)
A Claudia Oakley 3 19:48
B Steph Nagington 2 19:24
C Claire Lowndes 1 18:55
D Julia Bailey 4 21:23 79:30 Newcastle (Staffs) AC
C A T E G O R Y – 6 – “Male Super Veteran team 200″
Cat pos: 8 “Newcastle (Staffs) AC Mens Super Vet 1″ (247)
A Kevin Oakley 2 14:04
B Ian Goodfellow 4 15:48
C Colin Copeland 1 12:56
D Darren Storey 3 15:44 58:33 Newcastle (Staffs) AC
C A T E G O R Y – 7 – “Female super veteran team 200″
Cat pos: 3 “Newcastle (Staffs) AC Super Vet 1″ (239)
A Belinda Riley 3 17:11
B Lynne Frith 1 15:53
C Sara Crick 2 17:02
D Lesley Hartley 4 19:23 69:30 Newcastle (Staffs) AC
C A T E G O R Y – 10 – “Girls Team 64″
Cat pos: 3 “Newcastle (Staffs) AC Junior 4″ (254)
A Grace Ranford 2 13:06
B Scarlett Cotton 3 13:47
C Lizzie Clarkson 1 12:49
D Nadine Tomkinson 4 14:27 54:11 Newcastle (Staffs) AC
Cat pos: 5 “Newcastle (Staffs) AC Junior 5″ (255)
A Amelia Lowndes 2 13:52
B Harriet Groves 3 14:25
C Zara Hadden 4 15:42
D Jess Copeland 1 13:45 57:46 Newcastle (Staffs) AC
C A T E G O R Y – 11 – “Boys Team 52″
Cat pos: 5 “Newcastle (Staffs) AC Junior 2″ (252)
A Lewis Nagington 1 10:50
B Louis Wakefield 2 12:28
C Charlie Ranford 4 15:31
D Tyler Davison 3 13:33 52:24 Newcastle (Staffs) AC
C A T E G O R Y – 12 – “Girls Team 52″
Cat pos: 9 “Newcastle (Staffs) AC Junior 1″ (251)
A Beatrice Wakefield 1 14:10
B Poppy Ranford 3 16:22
C Holly Cooper 4 19:06
D Mathilde Wakefield 2 15:42 65:20 Newcastle (Staffs) AC
C A T E G O R Y – 14 – “Family Team”
Cat pos: 1 “Worst Pace Scenario(2)” (240)
A Jordan Nixon 1 11:06
B Gayl Nixon 3 14:13
C Holly Nixon 4 14:32
D Chris Nixon 2 12:39 52:32 Newcastle (Staffs) AC